Zwardoń 118a, 34-373 Zwardoń
noclegi.relax@gmail.com
kom. 517-454-363, 

Whatsapp napisz do nas 517454363Info z dnia 03 lipiec 2018r                   Zaplanuj wypoczynek wakacyjny w Bekidach.  Mamy jeszcze wolne miejsca
                                                      Noclegi już od 25zł za osobę 

Wypoczywaj w Relaxie i korzystaj z ciekwych atrakcji w Beskidzie Żywieckim i Śląskim
                                  w Słowacji i w Czechach
                                  

 

REZERWACJA I INFORMACJA O NOCLEGACH TELEFON  517-454-363
Trójwieś Beskidzka

Trójwieś Beskidzka - na granicy trzech kultur

 

Istebna - nad Glinianym Potokiem

 

Malownicza wieś jest stacją klimatyczną posiadającą także walory ośrodka turystycznego i wypoczynkowego. Wokół miejscowości znajdują się bardzo dobre tereny do uprawiania sportów zimowych. Istebna jest miejscem o bogatej tradycji, co jest znajduje wyraz w obyczajach, strojach miejscowej ludności, a także architekturze i muzyce. Będąc w Istebnej warto zobaczyć zabytkowe domy i zabudowania gospodarcze pochodzące z osiemnastego i dziewiętnastego wieku, a także Izbę Regionalna Jana Kawuloka i Kościół Dobrego Pasterza z końca XVIII stulecia.

 

Koniaków - ojczyzna koronki

 

Koniaków jest najwyżej położoną miejscowością Beskidu Śląskiego, położoną na południowy zachód od Żywca. Zasłynęła głównie z tradycyjnych koronkowych ozdób i części garderoby, m.in. bielizny. Dzieje Koniakowa sięgają pierwszej połowy XVII stulecia, kiedy rozpoczęło się osadnictwo  na obszarze tej miejscowości. Było prowadzone przez mieszkańców Istebnej poszukujących terenów pod pastwiska i łąki. Przez malowniczą wieś przechodzi zielona trasa rowerowa i Główny Karpacki Szlak Rowerowy.

 

Jaworzynka - na granicy trzech państw

 

Jaworzynka jest turystyczną miejscowością wyróżniającą się walorami krajoznawczymi. Główne atrakcje wsi to Muzeum Na Grapie oraz trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech. Znajdują się tam trzy trójgraniaste obeliski z grafitu. Przez miejscowość przebiega zielona trasa rowerowa lubiana przez mieszkańców i turystów. Początki osadnictwa na terenie Jaworzynki sięgają pierwszej połowy XVII wieku.

 

Trójstyk

 

Miejsce, w którym zbiegają się granice trzech państw jest położone w głębokim wąwozie i jest środkiem okręgu opisanego na wierzchołkach równoramiennego trójkąta, którego wierzchołki są oznaczone monolitami granitowymi o wysokości 240 cm. W okolicy dobrze rozwija się turystyka zimowa. Na terenie Istebnej i Koniakowa znajdują się dobrze przygotowane wyciągi narciarskie i trasy biegowe. Warto wybrać się na strzelnicę, albo skorzystać z możliwości przejażdżki psim zaprzęgiem.

 

Kurna Chata

 

W Istebnej znajduje się Muzeum „Kurna Chata“ Jana Kawuloka, na Szlaku Architektury Drewnianej, który powstał w latach 60. XIX wieku. Budynek ma formę drewnianej chaty, krytej gontem. We wnętrzu znajdują się dwie izby oddzielone sienią. W jednej z nich znajduje się dymny piec. Wyróżnia się tradycyjnym wystrojem i ciekawymi sprzętami codziennego użytku mających charakter eksponatów. Główną atrakcją jest pokaz gry na instrumentach Janka Macoszka.

 

Ośrodek Edukacji Ekologicznej

 

Ośrodek Edukacji Ekologicznej powstał w latach 90. w Istebnej w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego. Prezentuje okazy fauny i flory Beskidu Śląskiego tworzące urocze ekspozycje. Spektakle multimedialne cieszą się dużym zainteresowaniem. Poszerzają wiedzę przyrodniczą w ciekawy sposób. Warto wstąpić też do Muzeum Świerka zorganizowane przy szkółce leśnej Jaworzynka Wyrchczadeczka, gdzie są prowadzone badania naukowe i historyczne.

 

Muzeum na Grapie

 

Regionalne Muzeum na Grapie w Jaworzynce działa od początku lat 90. i zostało założone przez Jerzego Ruckiego. Mieści się w drewnianej chacie krytej gontem, z piwnicami i innymi pomieszczeniami, w tym także pokoje agroturystyczne. Na obszarze muzeum mieści się także kurlawa chałupa z lat 20. XX wieku, gdzie znajduje się ekspozycja ludowego rzemiosła-tkactwem, warsztatem kuźniczym oraz stroje ludowe i sprzęty użytkowe, m.in. piękne naczynia.

 

Muzeum Koronki w Koniakowie

 

Muzeum powstało w latach 60. XX wieku po śmierci Marii Gwarek. W ośrodku znajduje się mnóstwo misternie wykonanych czepców, firanek i serwet w różnych wzorach i kształtach, inspirowanych tradycją i naturą. Muzeum prezentuje ciekawą i długą historię koronczarstwa Koniakowa.

 

Chata na Szańcach

 

Chata na Szańcach jest galerią sztuki regionalnej Tadeusza Ruckiego. Powstała w 1990 r. z inicjatywy twórcy. Znajduje się tam stoisko pracowni ceramicznej oraz dzieła sztuki reprezentujące rzeźbę, grafikę, malarstwo, stolarstwo artystyczne, malarstwo na szkle i koronki koniakowskie.

 

Kościół św. Piotra i Pawła

 

Murowana świątynia wywodzi się z lat 50. XX wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz miejscowego malarza Jana Wałacha. Prezentuje patronów kościoła przedstawionych na górskim tle. Zabytkowy, drewniany kościół znajdował się pierwotnie w Jaworzynce. Został przeniesiony do Mlaskawki, będącej osiedlem Istebnej.

 

Kościół Dobrego Pasterza

 

Kościół Dobrego Pasterza jest zabytkowym budynkiem w Istebnej wzniesionym w XVIII wieku i rozbudowanym w latach 20. XX wieku. Wystrój i wyposażenie wnętrza świątyni nawiązuje do tradycyjnej kultury lokalnej. W pobliżu kościoła znajdują się trzy cmentarze, a najstarszy z nich mieści się za pomnikiem Pawła Stalmacha. Należy do najstarszych cmentarzy w okolicy oraz jest położony na zboczu góry.

 

Pomnik Pawła Stalmacha

 

Pomnik został wzniesiony ku pamięci Pawła Stalmacha w 1924 r., w małym parku otaczającego wokół Kościoła Dobrego Pasterza w Istebnej. Paweł Stalmach był założycielem Macierzy Szkolnej. Organizacja powstała w 1885 r. w celu walki z polityką germanizacyjną i krzewienia polskości na ziemi cieszyńskiej. Koło Macierzy Szkolnej w Istebnej skupiło literatów, artystów i etnografów, które potrafiły dotrzeć do społeczności góralskiej.

 

Koczy Zamek i Ochodzita

 

Nad Koniakowem wznoszą się dwie góry, które noszą nazwę Koczy Zamek i Ochodzita. Koczy Zamek jest niezalesionym wzniesieniem wznoszącym się w obrębie Bramy Koniakowskiej. Szczyt góry jest bardzo dobrym punktem widokowym. Ochodzita jest górą o kopulastym, symetrycznym kształcie. Jej zbocza nie są porośnięte lasami, lecz zbudowane z piasków krośnieńskich odpornych na erozję. Na szczycie wzniesienia znajduje się niewielka kapliczka zaprojektowana przez Ludwika Kubaszczyka. Na północno-zachodnich stokach Ochodzitej znajduje się orczykowy wyciąg narciarski.

Zobacz
Nowe
Tu można zaplanowac podróż do Zwardonia

Zamów rozmowę
Kalendarz
PWŚCPSN
Kalendarz
PWŚCPSN
Kalendarz
PWŚCPSN

Czat GG
Polub nas na Facebooku Specjalne rabaty w miesiącu wrześniuJesteś 20 gościem dzisiaj
i 156911 od 27 marca 2011.
Strona zgodna z XHTML 1.1 Strona zgodna z CSS 3 Strona stworzona przez
Macieja Radzikowskiego
© 2011 - 2019stat4u