Zwardoń 118a, 34-373 Zwardoń
noclegi.relax@gmail.com
kom. 517-454-363, 

Whatsapp napisz do nas 517454363Info z dnia 03 lipiec 2018r                   Zaplanuj wypoczynek wakacyjny w Bekidach.  Mamy jeszcze wolne miejsca
                                                      Noclegi już od 25zł za osobę 

Wypoczywaj w Relaxie i korzystaj z ciekwych atrakcji w Beskidzie Żywieckim i Śląskim
                                  w Słowacji i w Czechach
                                  

 

REZERWACJA I INFORMACJA O NOCLEGACH TELEFON  517-454-363
Ustroń

Ustroń

 

 Ustroń jest miastem mającym charakter uzdrowiskowo-turystyczny. Leży nad Wisłą i Jaszowcem, w miejscu, gdzie Beskid Śląski łagodnie przechodzi w Pogórze Śląskie. Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa w tym regionie pochodzą z XIV wieku. Wówczas osada należała do posiadłości biskupich. Do XVII stulecia pozostawała w rękach Piastów śląskich aby ostatecznie przejść pod panowanie Habsburgów. W XVIII w. nastąpił gwałtowny rozwój miejscowości, co było wynikiem uruchomienia huty żelaza. w XIX wieku zasoby rudy wyczerpały się, dlatego zakład został przeniesiony do Trzyńca w Czechach. Ustroń rozwijał się nadal, lecz nabrał charakteru miejscowości uzdrowiskowej. Po II wojnie światowej wraz ze Śląskiem Cieszyńskim znalazł się w granicach odrodzonej Polski. W latach 50. uzyskał prawa miejskie.

 

Uzdrowisko w Ustroniu

 

 W Ustroniu znajdują się wody mineralne, solanki i borowina, co sprzyja rozwojowi uzdrowiska. W mieście działa wiele domów wczasowych, sanatoriów i zakładów przyrodoleczniczych, gdzie leczy się choroby narządów ruchu, układu krążenia oraz schorzenia dróg oddechowych i układu pokarmowego.

 Ustroń otrzymał status uzdrowiska dopiero w 1967 roku. Wkrótce potem powstały znane ośrodki wypoczynkowe, m.in w dolinie Jaszowca i na Zawodziu. Otworzono wiele domów uzdrowiskowych i liczne sanatoria. Kuracjusze chętnie odwiedzają miasto, ze względu na przyjemny, górski klimat sprzyjający regeneracji sił oraz z uwagi na lecznicze wody ułatwiające powrót do zdrowia.

 

Rozwój turystyki i sportów zimowych

 

 Ustroń poza walorami uzdrowiskowymi posiada także walory turystyczne. Stał się atrakcyjnym miejscem odwiedzanym licznie przez turystów oraz ważnym ośrodkiem sportów zimowych. Malownicze zbocza gór są poprzecinane licznymi szlakami turystycznymi, ścieżkami rowerowymi i trasami narciarskimi. Są dobrze oznakowane i dostosowane do potrzeb turystów, co zachęca do uprawiania górskiej turystyki rowerowej i pieszej oraz sportów zimowych.

W okolicy znajduje się Źródło Karola, słynna, leśna ścieżka na stoku Skalicy i tzw. „ptasi zegar“. Jedną z pobliskich atrakcji jest kolej linowa na Czantorię, gdzie znajduje się Letni Tor Saneczkowy o długości 710 m. W okolicy Ustronia wznosi się Równica, na szczycie której mieści się przytulne schronisko i dwustuletnia chatka „Czarcie Kopyto“. W centrum Ustronia znajduje się otwarty basen, a nad Wisłą rozciągają się piaszczyste, słoneczne plaże. Zimą funkcjonuje aż siedem dobrze przygotowanych wyciągów narciarskich i liczne trasy zjazdowe charakteryzujące się różnym stopniem trudności. Będąc w Ustroniu, warto też poznać kulturę i historię miasta poprzez zwiedzanie ośrodków muzealnych.

 

Muzea - co warto zobaczyć?

 

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego prezentuje turystom stałe wystawy, do których należą wystawa etnograficzna ze zbiorów własnych Muzeum, galeria współczesnej sztuki B. K. Heczko oraz wystawa prezentująca historię hutnictwa i kuźnictwa Ustronia połączona ze skansenem przemysłowym. Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego jest miejscem, gdzie są organizowane koncerty i wieczory autorskie, a także warte zobaczenia wystawy czasowe. Siedziba muzeum znajduje się w zabytkowej budowli, gdzie dawniej mieścił się zarząd huty „Klemens“. Obiekt pochodzi z II połowy XVIII wieku.

Chcąc poznać regionalną kulturę, warto wybrać się do Muzeum Regionalnego „Stara Zagroda“, które mieści się w tradycyjnych, góralskich zabudowaniach reprezentujących drewniane budownictwo. Ich powstanie datuje się na II połowę osiemnastego stulecia. Słynie z bogatej, stałej wystawy etnograficznej, która w pełni obrazuje kulturę Śląska Cieszyńskiego.

 

Sakralne zabytki w Ustroniu

 

Ustroń jest miastem, w którym znajduje się kilka zabytków budownictwa sakralnego. Jednym z nich jest Kościół św. Anny datowany na XVIII w. Świątynia została poddana gruntownemu remontowi w latach 60. ubiegłego stulecia, dzięki czemu dziś jest prawdziwą perłą miejskiej architektury. Przy kościele znajduje się sześćset letni cmentarz. Nieco bardziej okazałą budowlą jest Kościół św. Klemensa Papieża i Męczennika, który pochodzi z XV w. i pierwotnie był drewnianą świątynią. Obecny obiekt jest efektem wielu renowacji i remontów. Do zabytków sakralnych miasta należy także XIX - wieczny Kościół Ewangelicko - Augsburski Apostoła św. Jakuba.

 

Leśny Park Niespodzianek

 

Jedną z głównych atrakcji Ustronia jest bez wątpienia Leśny Park Niespodzianek będący niekonwencjonalnym ogrodem zoologicznym, gdzie można zobaczyć liczne zagrody jelenie, żubry, sarny, a także żbiki i jenoty. Do ciekawych miejsc parku należą sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach są prezentowane drapieżne ptaki i sowy. W Leśnym Parku Niespodzianek znajduje się Centrum Przyrodniczo-Leśne, gdzie można zobaczyć liczne eksponaty i skorzystać z atrakcyjnego wyposażenia multimedialnego. Aleja bajkowa z ruchomymi ekspozycjami najbardziej znanych bajek prowadzi na rozbudowany plac zabaw. W Leśnym Parku Niespodzianek znajduje się wiele miejsc widokowych, które dają możliwość wyciszenia i podziwiania pięknych krajobrazów Beskidu Śląskiego.

Zobacz
Nowe
Tu można zaplanowac podróż do Zwardonia

Zamów rozmowę
Kalendarz
PWŚCPSN
Kalendarz
PWŚCPSN
Kalendarz
PWŚCPSN

Czat GG
Polub nas na Facebooku Specjalne rabaty w miesiącu wrześniuJesteś 20 gościem dzisiaj
i 156911 od 27 marca 2011.
Strona zgodna z XHTML 1.1 Strona zgodna z CSS 3 Strona stworzona przez
Macieja Radzikowskiego
© 2011 - 2019stat4u