Zwardoń 118a, 34-373 Zwardoń
noclegi.relax@gmail.com
kom. 517-454-363, 

Whatsapp napisz do nas 517454363Info z dnia 03 lipiec 2018r                   Zaplanuj wypoczynek wakacyjny w Bekidach.  Mamy jeszcze wolne miejsca
                                                      Noclegi już od 25zł za osobę 

Wypoczywaj w Relaxie i korzystaj z ciekwych atrakcji w Beskidzie Żywieckim i Śląskim
                                  w Słowacji i w Czechach
                                  

 

REZERWACJA I INFORMACJA O NOCLEGACH TELEFON  517-454-363
Wisła

Wisła

 

 Wisła jest miastem leżącym w Beskidzie Śląskim, pełniącym rolę ośrodka turystyki i sportów zimowych. W okolicy znajdują się Ustroń i Brenna oraz Istebna. Miasto leży nieopodal granicy z Czechami, na obszarze tzw. Śląska Cieszyńskiego. W okolicy znajdują się doliny i liczne wzniesienia, spośród których najwyższe są Barania Góra i Stożek Wielki. Miasto leżące w dolinie górnej Wisły powstało na początku XVIII w. jako osada. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w latach 60. XX wieku. Obecnie jest jednym z głównych ośrodków uzdrowiskowych i wypoczynkowych w okolicy oraz pełni rolę centrum sportów zimowych. W mieście znajduje się wiele zabytków, m.in. dawna karczma, kościół ewangelicki, które dodają walorów turystycznych i czynią je atrakcyjnym turystycznie.

 

Skąd wypływa Wisła?

 

 Barania Góra jest wzniesieniem o kopulastym kształcie, zbudowanym z istebniańskich piaskowców. Stoki są porośnięte lasami świerkowymi, przez które biegną liczne szlaki turystyczne i dwie nartostrady. Na szczycie Baraniej Góry znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać Beskid Śląski, a przy dobrej widoczności także Tatry.

 W latach 50. XX wieku utworzono rezerwat krajobrazowy „Barania Góra“ mający powierzchnię 383 ha, będący ostoją głuszca i jelenia. Obejmuje obszar źródliskowy Czarnej Wisełki, która jest jednym ze źródłowych potoków Wisły. Wypływa na południowym stoku, na wysokości 1107 m n.p.m. i łączy się z Białą Wisełką tworząc tzw. Małą Wisłę. Biała Wisełka wypływa na północnym stoku Baraniej Góry, na wysokości 1080 m n.p.m.

 Na wysokości 945 m n.p.m., po zachodniej stronie Baraniej Góry wypływa potok Malinka. Jego źródło znajduje się między Zielonym Kopcem i Malinowską Skała. W Nowej Osadzie łączy się z Małą Wisłą tworząc największą rzekę Polski.

 

Początki turystyki

 

 Wisła zyskała charakter miejscowości wypoczynkowej w II połowie XIX wieku, odkąd jej okolice zaczęły być odwiedzane przez coraz więcej turystów. W latach 80. dziewiętnastego stulecia do wsi przybył Bogumił Hoff, w celu zbadania rozwijającej się tam kultury ludowej. Zachwycił się urokiem miejscowości i okolic do tego stopnia, że propagował ją w prasie oraz w środowiskach społecznych, do których należał. Wybudował tam pierwszą willę wypoczynkową „Warszawa“. Działalność propagatorską Bogumiła Hoffa z sukcesem kontynuował filozof Julian Ochorowicz. Przez kolejne lata wieś letniskowa stała się miastem o bogatej tradycji, pełnym ciekawych miejsc i zabytków.

 

Kościół Apostołów Piotra i Pawła

 

 Ewangelisko-augsburski kościół pochodzi z I połowy XIX wieku zgodnie z projektem Edwarda Koerbera. Pierwotnie miał formę trójnawowej hali w stylu klasycystycznym. Wieża została dobudowana 30 lat później. Trójnawowe wnętrze kościoła charakteryzuje się typowym układem dwukondygnacyjnych empor w nawach bocznych. Wnętrze świątyni jest ozdobione ołtarzem i witrażami, spośród których najbardziej okazały przedstawia św. Piotra i św. Pawła. Powstał w latach 30. XX wieku i został wykonany przez Krakowski Zakład Witraży, według projektu Adama Ciompy. Reprezentuje styl Młodej Polski. Kolorystyka wnętrz jest monochromatyczna, charakterystyczna dla purytańskich miejsc kultu.

 

Pałacyk myśliwski

 

 Pałacyk myśliwski został wybudowany pod Baranią Górą z myślą o arcyksięciu Fryderyka Habsburga. Pełnił funkcję schroniska turystycznego do 1986 r. Wówczas został przeniesiony do centrum Wisły. Obecnie jest siedzibą wiślańskiego oddziału PTTK. Budynek na planie kwadratu posiada ściany wzniesione z drewnianych bali. Należy do interesujących miejsc leżących na szlaku architektury drewnianej. Reprezentuje styl alpejskiej architektury.

 

Zamek Prezydencki

 

 Zamek Prezydencki w Wiśle reprezentuje modernistyczny styl i został wzniesiony pod koniec lat 30. XX wieku, według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Od 2002 r. stał się ponownie rezydencją głowy państwa polskiego. W czasie okupacji niemieckiej budynek był zajęty przez SS. Po wojnie został odrestaurowany i przekazany ponownie do dyspozycji prezydenta, do czasu zlikwidowania tego stanowiska. Wówczas stał się ośrodkiem wypoczynkowym Urzędu Rady Ministrów. Pozostawał własnością Skarbu Państwa aż do początku XXI wieku, kiedy został przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP.

Zabytek jest udostępniany turystom, którzy mogą zwiedzić hal wejściowy, salon Pronaszki, jadalnię, salon i pokój kominkowy. N drugim pierze znajduje się gabinet Ignacego Mościckiego. Wnętrze zdobią meble zaprojektowane przez Pronaszkę, a także okazałe żyrandole i kinkiety. Zabytek obejmuje właściwą rezydencję Prezydenta RP, zwaną Zamkiem Górnym, część konferencyjną, pokoje hotelowe i restaurację oraz XX-wieczną kaplicę św. Jadwigi Śląskiej.

 

Skocznia im. Adama Małysza

 

Skocznia im. Adama Małysza jest jedną z dwóch dużych skoczni w Polsce. Obiekt został wyposażony w nawierzchnię igelitową, wyciąg krzesełkowy i efektowne, sztuczne oświetlenie. Została oddana do użytku w 2008 r. po 4 latach budowy zapoczątkowanej podpisaniem przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego aktu erekcyjnego.

 

Muzeum Beskidzkie

 

Muzeum Beskidzkie prowadzi działalność od lat 60. XX wieku i zostało założone z inicjatywy Andrzeja Podżorskiego. Mieści się w budynku dawnej karczmy pochodzącej z XVIII wieku. Prezentuje eksponaty reprezentujące kulturę materialną górali śląskich, m.in. obróbkę drewna, pasterstwo, narzędzia rolnicze. Przedstawia sztukę ludową oraz tradycyjne stroje góralskie. Muzeum Beskidzkie słynie z bogatej kolekcji malarstwa Czesława Kuryatto, Pawła Stellera, Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha. Wśród wielu ekspozycji znajdują się także wartościowe zbiory starej fotografii, starodruki i archiwalia.

 

Park wodny „Tropicana"

 

Park wodny „Tropicana“ jest jedną z atrakcji turystycznych Wisły. Turyści mają możliwość skorzystania z sauny parowej i suchej, o różnych nutach zapachowych m.in. ziół alpejskich. Dostępne są także tężnie solankowe oraz wanny jacuzzi morskie, jodowo-bromowe i borowinowe. Turyści mogą zrelaksować się w basenie z wodno-powietrznym hydromasażem i basenie rekreacyjnym z falą. Obiekt udostępnia także solną i śnieżno-lodową jaskinię. Dodatkowo, w okresie wiosenno-letnim można skorzystać z zewnętrznego basenu rekreacyjnego z hydromasażem i biczami szkockimi.

 

Ciuchcia Beskidzka

 

Ciuchcia Beskidzka jest atrakcyjnym i przyjemnym sposobem na zwiedzenie najciekawszych miejsc Wisły, zwłaszcza dla turystów podróżujących z dziećmi. Ciuchcia Beskidzka jeździ według kilku wytyczonych tras, umożliwiając zwiedzanie skoczni, wodospadu i zapory oraz Zamku Prezydenta RP.

 

Górskie szlaki turystyczne

 

Górskie szlaki turystyczne przebiegające przez miasto i okolice są świetnie przygotowane i przystosowane do potrzeb miłośników pieszych wędrówek. Liczne szlaki turystyczne dają niepowtarzalną okazję do zobaczenia malowniczych krajobrazów i najpiękniejszych zakątków natury. Jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków turystycznych jest Główny Szlak Beskidzki im. K. Sosnowskiego oznakowany na czerwono prowadzi przez najwyższe wzniesienia górujące nad miastem. Wiślański odcinek szlaku biegnie od Wielkiej Czantorii, przez Soszów Wielki, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę do Magurki Wiślańskiej. Po drodze turyści  mijają urocze skałki, przytulne schroniska oraz tradycyjne, góralskie karczmy. Warto zobaczyć zabytkowy kościół na Kubalonce. Poza dobrze przygotowanymi szlakami turystycznymi, w Wiśle znajduje się też wiele tras narciarskich, które sprzyjają rozwojowi sportów zimowych.

 

Muzeum Adama Małysza

 

Muzeum Adama Małysza prezentuje trofea zdobyte przez skoczka narciarskiego na zawodach krajowych i międzynarodowych. Zwiedzając Muzeum Adama Małysza można zobaczyć medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata oraz Kryształowe Kule. W muzeum znajduje się też wystawa przedstawiająca ciekawe gadżety związane z osobą Adama Małysza. Można je kupić na pamiątkę zwiedzenia tego miejsca.

 

Zapora nad jeziorem Czerniańskim

 

Jezioro Czerniańskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym, który powstał w Wiśle Czarnej, w celach retencyjnych oraz jako rezerwuar wody pitnej. Znajduje się w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki. W pobliżu wznosi się Barania Góra. Zbiornik posiada pojemność 4,5 mln metrów sześciennych, a zapora ma wysokość 37 m i długość 270 m. Powstała w latach 70. XX wieku, a jej budowa trwała 5 lat. Jezioro Czerniańskie jest dziś integralnym elementem górskich krajobrazów, dodającym uroku pięknym okolicom Wisły. Pełni rolę zbiornika wody pitnej, dlatego nie wolno się w nim kąpać. Uprawianie sportów wodnych również jest zakazane. W latach 90. XX wieku przeprowadzono remont zapory, dzięki czemu dziś może skutecznie i odpowiednio pełnić swoje funkcje.

Zobacz
Nowe
Tu można zaplanowac podróż do Zwardonia

Zamów rozmowę
Kalendarz
PWŚCPSN
Kalendarz
PWŚCPSN
Kalendarz
PWŚCPSN

Czat GG
Polub nas na Facebooku Specjalne rabaty w miesiącu wrześniuJesteś 20 gościem dzisiaj
i 156911 od 27 marca 2011.
Strona zgodna z XHTML 1.1 Strona zgodna z CSS 3 Strona stworzona przez
Macieja Radzikowskiego
© 2011 - 2019stat4u